دی
۱۸
۱۳۹۱

آشنایی با سازمان مدیالب آسیا

 آشنایی با سازمان مدیالب آسیا

مدیالب آسیا یک سازمان پژوهشی غیر انتفاعی است که در هند به ثبت رسیده است و مسئولین نظارتی آن در شهر مومبی مستقر هستند. این سازمان با همکاری دولت هند( وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ) شکل گرفته است و بخش صنعت و سازمان های غیردولتی و دانشگاه ها و شرکت های خصوصی هم با آن همکاری می کنند.هدف از این همکاری در اختیار گذاشتن منافع ناشی از نوآوری و فناوری برای توده مردم به ویژه در زمینه های آموزش ، بهداشت و توسعه اقتصادی است . ام ال آسیا شبکه ای متشکل از آزمایشگاه های پژوهشی به هم پیوسته است که در دانشکده های دارای رشته فناوری اطلاعات در شهرهای مومبی ، دهلی ، چنای ، کانپور و خراجپور در هند قرار گرفته است . ام ال آسیا با سازمان های غیر انتفاعی دیگر هم برای توسعه و گسترش فناوری که بتواند در اختیار عامه مردم قرار گیرد ، همکاری می کند. بیش از ۳۰ پروژه تحقیقاتی با نتایج امیدوارکننده در دست اقدام هستند.
●اهداف پژوهش ها شامل چهار مبحث اساسی است :
▪صفر و یک ها برای همه :
بنیان گذاری رهبری در ارتباطات روستائی کم هزینه
▪جهان رایانه:
ساخت قطعات رایانه ای کم هزینه ، قابل دسترس و قابل واگذاری برای هر انسان عادی
▪ابزارهای فردا:
تولید رابط هائی برای استفاده از زبانهای مختلف ( گویشهای متفاوت ) و حس گرهای ارزان
▪دهکده دیجیتالی :
جائی که ترکیب سه عنوان تحقیقاتی فوق در مطالعات میدانی سرتاسری کشور مجسم میشود و نتایج و منافع آن عاید توده مردم می شود .
ام ال آسیا متشکل از ۲۵ شرکت است که در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تأسیس شده است و هیئت مدیره آن از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هند انتخاب شده و ریاست آن را شخص وزیر به عهده دارد.
ام ال آسیا از اول ژانویه ۲۰۰۲ شروع به کار کرد و طی ۶ ماه بعد، آزمایشگاه های دانشکده های فناوری اطلاعات در کانپور ، بمبئی ، مدرس ، خراجپور و دهلی آماده به کار شده بودند. کارخانه دارهای بزرگ و برجسته ای مانند “کولی” و” نارایانا مورتی” به ترکیب هیئت مدیره پیوسته بودند . پروفسور” نیکلاس نگروپونته” (بعنوان نایب رئیس ) و پروفسور “آلکس” از موسسه فناوری ماساچوست نیز جزو اعضای هیئت مدیره شده بودند.” راجیو راتنا شاه” ،دبیر بخش فناوری اطلاعات نیز به ترکیب هیئت مدیره پیوسته و در ژوئن ۲۰۰۲ “بیمال سارین” به عنوان مدیر عامل تعیین گردید.
●چرا مدیالب آسیا به جای مدیالب هند ؟
این همکاری در سطح آسیا است . اگرچه که عملیات آن در هند شروع شده است اما برای گسترده کردن آن در سطح قاره آسیا برنامه ریزی می شود.فناوری هائی که تولید می شود ، در سایر کشورها ی آسیا و بعدها در بخش های دیگر کشورهای در حال توسعه در سطح دنیا به کار گرفته خواهد شد.
●اهداف ام ال آسیا چیستند؟
منشور ام ال آسیا دنبال کردن تحقیقات فناوری های سطح بالائی است که بتواند سطح زندگی مردم عادی کشورهای در حال توسعه را بهبود ببخشد . سازمان اعتقاد دارد که فناوریهای جدید ، خصوصأ فناوریهای ICT ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) امکانات فراوانی برای بهبود زندگی اقتصادی – اجتماعی مردم را فراهم می سازد ، بطور مثال مبدل های گفتاری (تبدیل زبان های مختلف به یکدیگر) ،دسترسی به اطلاعات را حتی برای بی سوادان امکان پذیر می سازد. فناوری های بی سیم و تجهیزات سخت افزاری باعث می شود که اینترنت و رایانه در دسترس بخش بزرگ تری از مردم جهان باشد.
سعی ام ال آسیا در مهار و بکارگیری این پیشرفت ها است تا عامه مردم از فواید آن بهره مند شوند مخصوصأ توده مردم روستائی که محروم ازICT هستند.
چرا ام ال آسیا بر روی حوزه هائی نظیر گسترش استفاده از رایانه کار می کند؟
بهتر نیست که این کار به شرکت های چند ملیتی که بودجه های تحقیقاتی بیشتری دارند ، واگذار شود؟
ام ال آسیا اعتقاد دارد که کشورهائی نظیر هند باید پیش قدم شوندتا راهی برای کسب بازارهای جدید فناوری اطلاعات بدست آورند و در حقیقت برای دستیابی به تقدم باید در حوزه فناوری اطلاعات حضور پایدار داشت . تحقیقات میدانی نشان می دهد که تقاضای فوق العاده زیادی برای استفاده از رایانه در محیط های روستائی وجود دارد. اگرچه را ه حل های جاری برای این بازارها نارسا هستند اما صنایع نرم افزار و سخت افزار باید نوآوری بیشتری از خود نشان دهند و را ه حل های مناسبی پیدا کنند و این جائی است که ام ال آسیا می تواند کمک بزرگی باشد .در مقایسه با ریز رایانه ها، رایانه های شخصی( پی سی ) موفق بودند زیرا باعث می شدند که امور رایانه ای و پردازش در اختیار گروه زیادی از مردم در کشورهای غربی قرار بگیرد و همین عاملی کلیدی بود که پی سی ها جایگزین ریز رایانه ها شوند .در طی ۲۰ سال گذشته ، اقتصادهای وابسته به پی سی در حقیقت صنعت پردازش را تعیین کرده اند .
نسل جدید فناوری ، بهرحال از نیاز مردم در کشورهائی نظیر هند پدیدار خواهد شد . تعداد بسیار کمی از شرکت های سازنده ریز رایانه می توانند ، تغییر فناوری داده و به ساخت پی سی روی بیاورند چون نمی توانند فرصت ها را تعیین کنند و یا تشخیص دهند . این نوع از تحقیقات تنها منبعی برای کسب درآمد نیست، بلکه بایستی تغییرات زیادی در دیدگاه های رهبری و هدایت بوجود آید و اعتقاد بر این است که ام ال آسیا نقش مشارکتی مهمی در تغییر دیدگاه ها دارد و می تواند رهبری مناسب را فراهم کند .
●بودجه سازمان از کجا تأمین می شود ؟
ام ال آسیا متشکل از شبکه به هم پیوسته ای از آزمایشگاه ها ،بوسیله دولت هند با بودجه ای در حدود ۱۴ میلیون دلار بنیان گذاشته شده است .موارد مصرف این بودجه بدین قرار است :
تأمین زیرساخت های روستائی موردنیاز برای آزمون ایده های جدید
تأمین شبکه ای از آزمایشگاه ها
هدایت تحقیقات بین مجموعه روستائی و دانشگاهی
پشتیبان های مالی ام ال آسیا از بابت پشتیبانی خود چه منافعی کسب خواهند کرد؟
ام ال آسیا بر روی پروژه های تحقیقاتی که کمک می کنند تا صنعت ICT را رو به جلو ببرند ، تمرکز و توجه ویژه دارد . برای بیشتر پشتیبان ها ، این نوع از تحقیقات که بصورت مشارکتی است ، خیلی کم هزینه خواهد بود . جمع زیادی از پشتیبان ها برای پشتیبانی از تحقیقات پیشرفته ، منافع زیادی بدست خواهند آورد.
تمام مراکز ام ال آسیا بر روی رویکردهای جدیدی که به ICT کمک می کند تا بطور اساسی بتواند پاسخگوی نیازهای عامه مردم در آسیا ، افریقا ، آمریکای لاتین و دیگر نقاط جهان باشد کار می کنند. بازارهای موجود در این کشورها باید در قیمت هائی خدمت رسانی شوند که با قیمت های بازارهای کشورهای مرفه غربی تفاوت داشته باشند. پروفسور”پراهالاد” این رویکرد را” قاعده هرم “نام نهاده است.
برای شرکت هایی که دنبال فرصت های جدیدی برای رشد و ترقی هستند ، تحقیقات ام ال آسیا ،بازارهای جدیدی را که تا کنون بکار گرفته نشده یا نادیده گرفته شده اند ، فراهم می کند. تصور کنید اگر بی سوادان جهان بتوانند از رایانه به واسطه پیشرفت هائی که در فناوری و پردازش صورت خواهد گرفت ، استفاده کنند چه تغییرات عظیمی در دسترسی توده مردم در کشورهای در حال توسعه اتفاق خواهد افتاد.تصور کنید اگر فناوری های بی سیم زمینه را برای جوامع روستائی بسیار دورافتاده فراهم کنند ، به طوری که آنها بتوانند کالاها را از بازارهای نزدیک شان درخواست کنند و یا با نزدیک ترین و بهترین آنها تماس شان را حفظ کنند ، چه اثرات اقتصادی مطلوبی برای این بازارها خواهند داشت .
●نحوه مشارکت پشتیبان های مالی چگونه و به چه میزان است ؟
هر پشتیبان به ازای منابع اعتباری که پرداخت می کند ، حق الامتیاز استفاده از نتایج کلیه تحقیقاتی که در ام ال آسیا انجام می شود را خواهد داشت . انگیزه دفاتر توسعه بین المللی و سازمانهای اجتماعی بشردوستانه برای پشتیبانی از تحقیقات ، مصرف بودجه های تحقیقاتی در عاقلانه ترین حد ممکن است که این کار را با مشارکت در سرمایه گذاری با پشتیبان های دیگر انجام می دهند . انگیزه بخش صنعت ، توسعه و گسترش فکر های خلاقانه و محصولاتی است که بتواند فراهم کننده بازارهای جدید برای جمعیت بسیار زیادی از مردم جهان باشد که نیازهای واقعی آنان تا کنون نادیده گرفته شده است .
علاوه بر پشتیبان ها ، ام ال آسیا شرکای تحقیقاتی که برای امور غیر انتفاعی فعالیت می کنند ، نظیر دانشگاه ها را نیز انتخاب می کند .این همکاران با سازمان ام ال آسیا برای توسعه ، آزمایش و پالایش فناوری و مدلهای خدماتی مشارکت می کنند .
میزان سهم پرداختی پشتیبان ها و انواع پشتیبان ها به شرح زیر است :
۱-پشتیبان های شریک در تحقیقات ، هریک به میزان یک میلیون دلار (وبیشتر) بابت سهم خود می پردازند و حق استفاده از پروژه های تحقیقاتی به منظور استفاده تجاری از آن را خواهند داشت . منافعی که نصیب آنها خواهد شد شامل فرصت بسط و توسعه تحقیقات در ابعاد وسیع تر، و توانائی نفوذ در مسیر تحقیقات از طریق مشارکت نزدیکی که با سایر دست اندرکاران و براساس وظایف تعریف شده است ، خواهد بود. این پشتیبان ها می توانند یک نفر از کارکنان خود را در ام ال آسیا مستقر کنند و این شخص می تواند چه بصورت رابط فناوری یا دانشمند همکار یا هردو با آنها همکاری کند. این افراد به صورت متقابل هم از سوی پشتیبان و هم ام ال آسیا گزینش می شوند.
پشتیبان ها حق همکاری (با هزینه خود) در کارگاه های ملی و بین المللی را که توسط ام ال آسیا برگزار می شود خواهند داشت . کسب اولویت در دعوت به سخنرانی ها و مراسم خاص ،شرکت در کارگاه ها ، انتشارات و مراسم سالانه دیگری که به وسیله ام ال آسیا سازماندهی می شود، نیز امتیاز دیگری است که آنها از آن بهره مند خواهند شد..
۲-پشتیبان های مناطق دیجیتالی ، هریک یک میلیون دلار(و بیشتر)بابت سهم خود می پردازند. کلیه حق و حقوقی که پشتیبان های گروه اول دارند ،این گروه نیز خواهند داشت به علاوه حق استفاده از پروژه های تحقیقاتی به منظور استفاده تجاری در داخل قلمرو ی حکومتی خویش را نیز دارند. این سازوکاری برای به کارگیری و ترویج هر چه بیشتر ام ال آسیا در مدت زمان طولانی تر و بذل توجه به موضوعات خاص یا فناوری یا موضوعات تحقیقاتی در قلمرو حکومتی این مناطق خواهد بود .
حوزه های کاری و مراحل انجام کار در ام ال آسیا چه هستند؟
●مراحل کار بدین شرح است :
- آماده کردن جزئیات پروژه های طرحها
-طراحی سخت افزار ، نرم افزار ، زیر سامانه ها و سامانه ها، همراه با مستندات
-طراحی ، ساخت و آزمایش سامانه ها ی نمونه
- تولید پروژه های راهنما
- عملیات میدانی، ارزیابی و دریافت عکس العمل ها
موضوعات مورد بررسی شامل موارد ذیل هستند :
- فناوری ها و محصولات مربوط به ارتباطات بی سیم فراخ باند
- افزاره های دسترسی ارزان قیمت)
- ICT به منظور حفظ بهداشت مشتمل بر : (سامانه های اطلاعات و مدیریت بهداشت ، تجهیزات و ابزارهای پزشکی ازدور ، وسایل مبتنی بر ICT ارزان قیمت برای پیشگیری از بیماری ها و …)
- ICT در تحصیلات و آموزش( ابزارهای گسترش محتوای متن های آموزشی به صورت چند رسانه ای ، تولید محتوای متون به زبان محلی و انگلیسی ، مدل های کتابخانه مجازی و …)
- ابزارهای ICT برای بهبود سطح زندگی ( تجارت الکترونیکی روستائی ، تبادل اطلاعات و تعامل با روستائیان و …)
-مبدل های پیشرفته برای تبدیل زبان های محلی
-ابزارها و فناوری های کمکی برای ناتوانان

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: سارا اسماعیلی

فرستادن دیدگاه

تبلیغات

تبلیغات متنی

Social Media Icons Powered by Acurax Wordpress Development Company