اردیبهشت
۲۶
۱۳۹۱

آموزش نصب آپاچی (وب سرور) بر روی اوبونتو

آموزش نصب آپاچی بر روی لینوکس اوبونتو

آپاچی یکی از معروفترین و قدرتمندترین سرویس های ارائه ی خدمات وب (وب سرور) است که از محبوبیت بالایی برخوردار است. پس از آموزش نصب لینوکس سرور اوبونتو، اکنون نوبت به آموزش نصب و راه اندازی یک وب سرور قدرتمند است. امّا علّت محبوبیت آپاچی چیست؟

  • نصب سریع و آسان
  • تنظیمات پیشرفته
  • انعطاف پذیری بالا
  • رایگان بودن
  • اجرای سبک با کمترین منابع سخت افزاری
  • سازگاری کامل با Perl/PHP/Python و پایگاه داده های MySQL/PostgreSQL
  • قابلیت نصب امکانات (ماژول های) اضافه
  • پشتیبانی از پروتکل امنیتی SSL
  • امکان اجرای اسکریپت های CGI

 

نصب آپاچی

برای نصب وب سرور آپاچی، شما نیاز به یک اتصال اینترنت دارید. پس از اتصال لینوکس سرور خود به اینترنت، توسط دستور زیر می توانید نصب آپاچی را آغاز کنید:

sudo apt-get install apache2

در صورتی که در حین نصب از شما تاییدیه خواسته شد، کلید Y را فشار دهید و Enter را بزنید.

پس از اتمام مراحل نصب، سرویس به صورت خودکار و با تنظیمات پیشفرض راه اندازی می شود.

 

تنظیمات آپاچی

تنظیمات و پیکربندی های آپاچی مبتنی بر فایل های TXT است که با تغییر آن ها و ری استارت کردن سرویس آپاچی تغییرات اعمال می شوند. مهم ترین فایل ها و پوشه های تنظیمات عبارتند از:

فایل Apache2.conf : این فایل در سرورهای اوبونتو و دبیان، در مسیر etc/apache2/apache2.conf/ قرار دارد. این فایل حاوی تنظیمات اصلی (Global) وب سرور آپاچی است.

پوشه ی conf.d : این پوشه حاوی فایل های تنظیمات و پیکربندی های اصلی وب سرور آپاچی است. مسیر این پوشه /etc/apache2/conf.d/ است. بسته ها و ماژول های دیگری که با آپاچی کار می کنند ممکن است فایل هایی را در داخل این پوشه ذخیره کنند.

فایل envvars : متغیرهای محیط آپاچی در این فایل ذخیره می شوند.

فایل httpd.conf : این فایل معمولا” خالی است و برای تنظیمات اضافی و خاص کاربر مورد استفاده قرار می گیرد. مسیر این فایل در etc/apache2/httpd.conf/ است.

پوشه ی mods-available : این پوشه شامل فایل هایی می شود که برای اجرا و تنظیمات ماژول ها لازم و ضروری هستند.

پوشه ی mods-enabled : این پوشه حاوی فایل های ارجاع(لینک) دهنده به پوشه ی mods-available است. زمانی که لینک مربوط به فایل تنظیمات یک ماژول در این پوشه وجود داشته باشد، آن ماژول در راه اندازی مجدد (Restart) بعدی سرویس آپاچی فعال خواهد شد.

فایل ports.conf : این فایل جهت تعیین کردن پورتی که وب سرور آپاچی روی آن فعال است، ساخته شده است.

پوشه ی sites-available : این پوشه حاوی فایل های پیکربندی هاست های مجازی(Virtual hosts) است. هاست های مجازی به شما این امکان را می دهند که چندین سایت مجزا را همراه با تنظیمات مجزای خاص خود توسط وب سرور آپاچی پشتیبانی و سرویس دهی کنید. آدرس این پوشه etc/apache2/sites-available/ است.

پوشه ی sites-enabled : این پوشه هم مانند پوشه ی mods-enabled عمل می کند، یعنی حاوی فایل هایی است که به فایل های تنظیمات موجود در sites-available ارجاع می شوند. زمانی که یک فایل ارجاع شونده در این پوشه ساخته شود، هاست مجازی مورد نظر با تنظیمات همان فایل در ری استارت بعدی وب سرور آپاچی فعال می شود. این پوشه در مسیر etc/apache2/site-enabled/ واقع شده است.

راه اندازی و متوقف کردن وب سرور آپاچی

توسط این دستور شما می توانید سرویس آپاچی را راه اندازی (Start) کنید:

sudo service apache2 start

توسط این دستور نیز می توانید این سرویس را متوقف کنید:

sudo service apache2 stop

گاهی اوقات شما نیاز به راه اندازی مجدد سرویس آپاچی دارید، مثلا” زمانی که تغییراتی در یکی از فایل ها یا پوشه های مربوط به تنظیمات آپاچی اعمال کرده اید، برای این منظور شما باید با وارد کردن دستور زیر، سرویس آپاچی را راه اندازی مجدد کنید تا تغییرات به وب سرور آپاچی اعمال شوند:

sudo service apache2 restart

تنظیمات HTTPS

یکی از امکانات بسیار مهم و اساسی هر وب سرور، پشتیبانی از لایه ی امنیتی SSL است. وب سرور آپاچی هم از این قاعده مستثنی نبوده و به طور پیشفرض در بسته ی نرم افزاری apache2-common حاوی یک ماژول است به نام: mod_ssl. توسط دستور زیر می توانید این ماژول را فعال کنید.

sudo a2enmod ssl

به طور پیشفرض یک فایل حاوی پیکربندی HTTPS در مسیر etc/apache2/sites-available/default-ssl/ قرار دارد. به عبارتی، برای اینکه بتوان توسط آپاچی سرویس HTTPS را ارائه داد، به یک فایل گواهینامه (Certificate) و یک فایل کلید خصوصی (Private key) نیاز است. تنظیمات پیشفرض HTTPS از دو فایل Certificate و Private key که توسط بسته ی ssl-cert ساخته شده اند استفاده می کند، اما باید فایل های مخصوص همان سایت یا سرور را جایگزین آن ها کنیم. جهت تنظیم آپاچی برای HTTPS از دستور زیر استفاده می کنیم:

sudo a2ensite default-ssl

توجه داشته باشید که فایل های Certificate و Private key در پوشه های زیر نگه داری می شوند.

/etc/ssl/certs

/etc/ssl/private

اکنون وب سرور آپاچی برای HTTPS پیکربندی شده است و با ری استارت کردن آن، تنظیمات اعمال می شود:

sudo service apache2 restart

لازم به ذکر است که با نصب آپاچی، یک گروه و یک یوزر که دسترسی به آپاچی می دهند با نام www-data ساخته می شود.

امیدوارم این آموزش مورد استفاده ی شما کاربران گرامی قرار بگیرد. برای هر گونه سوال یا مشاوره، با سنترال وب تماس بگیرید.

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مهدی نصرآبادی

۳ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

فرستادن دیدگاه

تبلیغات

تبلیغات متنی

Social Media Icons Powered by Acurax Web Development Company