اسفند
۱۶
۱۳۹۱

آموزش PHP – نصب، راه اندازی و پیکربندی

درود بی کران خدمت همراهان همیشگی.

مبحث قبلی اختصاص داشت به معرفی کلّی PHP، که اصلا” PHP چی هست و چطور کار می کنه. در مورد قابلیّت ها و قدرت این زبان هم نمیشه توی چند جمله بیان کرد که چه زبان قدرتمند و در عین حال انعطاف پذیری هست. فقط در حین کار و اجرای پروژه ها میشه به قابلیّت های زیاد اون پی برد.

خوب، بیاید قدم اول رو برداریم. همونطور که توی مبحث قبلی هم گفتم ما یک موتور وب نیاز داریم که بتونه ارتباط مرورگر ما و هسته ی PHP رو برقرار کنه. پیشنهاد ما اینه که روی یک سرور حقیقی کار رو شروع کنید، امّا اگه امکانش رو ندارید می تونید به کمک سرورهای مجازی که روی سیستم عامل شما نصب میشن، این کار رو انجام بدید. قبلا” در مورد نصب WAMP SERVER یک پست آموزشی گذاشته بودیم. (آموزش نصب WAMP SERVER)

اون دسته از عزیزانی هم که میخوان روی سیستم عامل ویندوز سرور PHP رو نصب کنن می تونن به آموزشی که در همین زمینه قبلا” گذاشته بودیم مراجعه کنن. (آموزش نصب PHP بر روی ویندوز سرور)

برای نصب PHP روی سرورهای لینوکس هم که دیگه این همه دنگ و فنگ نداره!! کافیه یکی از دستورات زیر رو وارد کنید!!

Cent OS : yum install php

Ubuntu : sudo apt-get install php5

و در انتها یک بار وب سرورتون رو راه اندازی مجدد (Restart) کنید.

و امّا در مورد وب سرور مطلوب هم باید بگیم که ما نصب و راه اندازی PHP رو بر روی سرور ویندوز که معمولا” از وب سرور IIS روش استفاده می کنن، پیشنهاد نمی کنیم.(یعنی کلا” کار با ویندوز سرور رو پیشنهاد نمی کنیم!!) زبان PHP همخوانی بسیار بسیار زیادی با وب سرور APACHE و سیستم عامل لینوکس داره. سرعت بالا، منبع باز و رایگان بودن، کانفیگ پیشفرض مطلوب، نصب آسان و اتوماتیک و …. از مهم ترین دلایلی هستن که این دو دوست جدا نشدنی رو نسبت به دیگر هم نوعانشون متمایز می کنه.

در مورد دیتابیس مطلوب هم باید عرض کنیم که ما توی این سری آموزشی قراره با دیتابیس MySQL کار کنیم. امّا جالبه بدونید که توسط یک Extension مفید و کاربردی به نام PDO شما قادرید به ۱۲ دیتابیس مختلف مثل PostgreSQL, Oracle, MySQL, MSSQL و … متّصل بشید!!

و امّا یک نکته ی مهم و اساسی رو همین اوّل باید خدمتتون عرض کنیم اینه که برنامه نویس های حرفه ای و به روز دیگه از دستورات منسوخ شده استفاده نمی کنن، هرچند هم که درست عمل کنن. برای مثال تا همین چند ماه پیش همه با دستورهای mysql کار می کردن، امّا حالا دیگه از دستورهای mysqli استفاده میکنن برای ارسال درخواست (Query) به سرور بانک اطلاعاتی.

در مورد رفرنس ها هم می تونید از سایت مرجع www.php.net کمک بگیرید. سایت www.w3schools.com هم سایت مفیدیه.

برای شروع ابتدا یکی از توابع کاربردی PHP رو مورد استفاده قرار میدیم. این تابع که phpinfo نام داره، اطّلاعات کاملی از PHP نصب شده روی سرور شما رو بهتون نشون میده، از ورژن و پیکربندی PHP گرفته تا وضعیت اکستنشن های نصب شده روی PHP.

یک فایل با پسوند php. بسازید و خطوط زیر رو داخلش بنویسید.

<?php

phpinfo();

?>

حالا فایل رو ذخیره کنید و از داخل مرورگر وب فراخوانی کنید. باید یک تصویری شبیه این تصویر نمایش داده بشه.

آموزش PHP - کاری از گروه طرّاحان سنترال وب

نمایش این تصویر یعنی این که PHP درست نصب شده. حالا می تونیم وارد جزئیات بشیم. (لازم به ذکره که بعضی از هاستینگ ها به دلایل امنیّتی ممکنه این تابع رو غیر فعّال کنن. پس قبلش حتما” با مدیر سرورتون هماهنگ کنید.)

توی این صفحه شما می تونید تمام پارامترهای مربوط به پیکربندی های PHP رو ببینید. برای مثال شما می خواید ببینید که safemode روشنه یا خاموش. کافیه تو قسمت “Core” این عبارت رو پیدا کنید، روبروش یا نوشته On یا نوشته Off. یا مثلا” میخواید بدونید که مقدار Memory Limit چقدره، کافیه همین عبارت رو پیدا کنید. می بینید که روبروش یک مقداری رو نوشته، مثلا” ۱۲۸M. یا فرض کنید شما قصد دارید یک اکستنشن مثل Bcmath رو نصب کنید. از طریق این صفحه می تونید بفهمید آیا این اکستنشن نصب شده یا نه.

پارامترهای پیکربندی php.ini

engine

توسط این پارامتر هسته ی مرکزی PHP رو می تونید فعال یا غیر فعال کنید. برای خاموش کردن PHP کافیه کد زیر رو پیدا کنید:

engine = On

و به مقدار زیر تغییرش بدید.

engine = Off

به خاطر داشته باشید که بعد از هر بار اعمال تغییرات در این فایل، باید فایل رو ذخیره کنید و سرور وب رو ری استارت کنید تا تغییرات لحاظ بشن.

یک نکته ی مهم دیگه هم اینه که اگه خطی با علامت ; شروع شده باشه، کامنت محسوب میشه و تغییرش هیچ تاثیری نداره. برای مثال پارامتر date.timezone به طور پیشفرض با ; شروع شده که اگه قصد دارید مقدار جدیدی بهش بدید باید اوّل علامت ; رو از ابتدای خطش حذف کنید.

short_open_tag

با فعال کردن این پارامتر می تونید برنامه ی PHP خودتون رو به جای تگ php?>، با تگ ?> شروع کنید !! البته اگه از توابع XML استفاده می کنید نباید این پارامتر رو روشن کنید.

asp_tags

با فعال کردن این پارامتر، شما اجازه ی استفاده از تگ های مربوط به ASP رو پیدا می کنید. <% %>

precision

این پارامتر میزان دقّت اعداد اعشاری رو مشخص می کنه. مثلا” اگه مقدار این پارامتر رو ۱۴ قرار بدید، نتیجه ی محاسبات تا ۱۴ رقم نمایش داده میشه.

output_buffering

این پارامتر میزان حافظه ی موقّت رو برای داده های خروجی PHP تا قبل از ارسال برای کاربر، مشخص میکنه. اگه رویروی این پارامتر مقدار Off رو قرار بدید که کلا” غیرفعّال میشه. اگه مقدار On رو قرار بدید که فعّال میشه و مقدارش هم نامحدود در نظر گرفته میشه. امّا اگه روبروی این پارامتر، یک عدد صحیح (اعشاری نباشه!) قرار بدید، این قابلیّت فعّال میشه و مقدار حداکثر حافظه ی موقّت هم برابر با همین عدد صحیح در نظر گرفته میشه (در مقیاس بایت). برای مثال، عبارت زیر تا سقف ۴ کیلوبایت حافظه رو در اختیار قابلیّت output_buffering قرار میده.

output_buffering = 4096

disable_functions

برای غیرفعّال کردن برخی توابع، می تونید از این پارامتر استفاده کنید. مثلا” اگه میخواید تابع fopen و exec رو غیرفعّال کنید، باید پارامتر رو به این شکل تنظیم کنید:

disable_functions = fopen,exec

memory_limit

توسط این پارامتر تعیین می کنید که PHP حداکثر تا چه مقدار می تونه از حافظه ی موقت سرور (RAM) استفاده کنه. به طور پیشفرض این مقدار روی ۱۲۸ مگابایت تنظیم شده. (۱۲۸M)

max_execution_time

این پارامتر حداکثر زمانی رو که هر اسکریپت می تونه صرف کنه (به ثانیه) مشخص می کنه.

display_errors

با فعال کردن این پارامتر، اگه برنامه ی شما خطا یا اخطاری داشته باشه نمایش داده میشه. ما پیشنهاد می کنیم که این پارامتر رو On کنید که برنامتون همیشه بدون عیب باقی بمونه و اگه خطایی رخ داد سریعا” مطّلع بشید.

post_max_size

حداکثر حجمی که توسط متد POST برای php اجازه داره ارسال بشه. (به مگابایت)

file_uploads

توسط این پارامتر می تونید تعیین کنید که آیا کاربر اجازه داره توسط PHP از طریق پروتکل HTTP فایل آپلود کنه یا نه. و با تغییر مقدار upload_max_filesize (به مگابایت) می تونید برای این فایل ها محدودیت حجمی ایجاد کنید.

البته تعداد این پارامتر ها زیاده و اگه بخوایم تمامشون رو مورد بررسی قرار بدیم مبحث طولانی و مفصّلی میشه. از طرفی هم در ورژن های مختلف این پارامتر ها ممکنه حذف یا منسوخ بشن. پس پیشنهاد می کنم از طریق این لینک (لیست کامل پارامترهای فایل php.ini) از کاربرد تمام پارامترها و آخرین تغییرات اونا مطّلع بشید. ناگفته نماند که در طول مباحث به یک سری از این پارامترها اشاره خواهیم کرد.

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مهدی نصرآبادی

فرستادن دیدگاه

تبلیغات

تبلیغات متنی

Animated Social Media Icons Powered by Acurax Wordpress Development Company