آذر
۱۶
۱۳۹۱

آگهی های تبلیغاتی را متوقف سازید!

 آگهی های تبلیغاتی را متوقف سازید!

در فیلم علمی ـ تخیلی Minority Report ، نوعی تبلیغات تجاری نمایش داده شده است که در آن ، تبلیغ کننده به عابران در خیابان نزدیک شده و با صدا کردن نام کوچک آنها ، برای اجناس خود مشتری پیدا می کند . گر چه این موضوع فقط یک داستان تخیلی است ، اما در اینترنت رنگ واقعیت به خود گرفته است .
در حال حاضر هنگامی که در وب وارد صفحه ای حاوی بانرهای تبلیغاتی می شوید ، آگهی دهندگان می توانند اطلاعاتی از قبیل آدرس (URL) صفحه ، آدرس lP ، زمان و نیز نسخه مرورگر شما را به دست آورند .
سپس می توانند کوکی هایی را در سیستم شما قرار دهند که به آنها امکان می دهد تا بفهمند کدام آگهی ها را مشاهده کرده اید . آنها ممکن است نام شما را ندانند اما از علایق شما با خبرند .
جدای از موارد امنیتی ، آگهی های online بسیار آزار دهنده هستند . فرقی نمی کند که این آگهی ها از چه نوعی باشند : بانر ، بازشو یا pop_under ؛ همه آنها پهنای باند زیادی را اشغال کرده و برای شما ایجاد مزاحمت می کنند .
شما می توانید با دریافت اشتراک افزار ها و نرم افزار های رایگان از اینترنت ، آنها را متوقف کنید . اما روش دیگری برای متوقف ساختن آگهی های تبلیغاتی ، استفاده از یک ویرایشگر متن است .
برای درک این راه حل ، لازم است اندکی در مورد اسامی و ادرس های موجود در اینترنت آکاهی داشته باشید . هر وب سایت یک آدرس lP منحصر به فرد مانند ۶۳.۱۱۱.۱۳.۱۰۰ دارد .
این عدد برای کامپیوتر ها مناسب است ، اما افراد استفاده از نام حوزه (سایت) را ترجیح می دهند چون به راحتی در ذهن می ماند ، مانند www.webeiran.com فرآیند تبدیل نام حوزه به آدرس lP ، به وسیله سرور سیستم نام حوزه (DNS) انجام می شود .
اغلب سیستم عامل های معروف ، از طریق کدگذاری سخت افزاری آدرس lP برای حوزه های خاص ، مکانیزمی را برای نادیده گرفتن مرحله جست و جو در DNS ارائه می دهند . سیستم عامل ویندوز ، از یک فایل متنی ساده به نام Hosts ( بدون پسوند ) استفاده می کند .
این فایل معمولا در پلت فرم های ویندوز ۹X در پوشه Windows و در پلت فرم های خانواده NT در پوشه Driversetc تحت پوشه Windows System قرار دارد . می توانید این فایل را در برنامه Notepad باز کرده و مشاهده کنید .
هر خط عملیاتی در فایل Hosts ، شامل یک آدرس lP ، یک یا چند فاصله و یک نام حوزه است . هر عملیاتی که بعد از کاراکتر توضیحی # قرار دارد ، نادیده گرفته می شود . به عنوان مثال :
۶۳.۱۱۱.۱۳.۱۰۰ www.pcmag.com #PCMagazine
هنگامی که نام حوزه در فایل Hosts شما وجود داشته باشد ، سیستم عامل ، دیگر در خواستی برای جستجو و جو در DNS ارسال نمی کند .
مرورگر شما برای نمایش یک بانر تبلیغاتی ، محتوای آگهی را از سایت آگهی دهنده دریافت می کند . حال اگر برای این درخواست پاسخی دریافت نشد ، آگهی نمایش داده نمی شود .
شما می توانید برای ارتباط دادن نام حوزه آگهی دهنده به یک آدرس lP اشتباه ، از فایل Hosts استفاده کنید ؛ در نتیجه به چنین در خواست هایی . پاسخ داده نمی شود !
آدرس lP خاص ۱۲۷.۰.۰.۱ نشان دهنده میزبان محلی ، یعنی کامپیوتر خود شما است . اگر شما نام حوزه یک آگهی دهنده را با آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ در فایل Hosts ارتباط دهید ، هر درخواستی برای دریافت آدرس (URL) در آن حوزه ، به سرعت با پیغام خطا مواجه می شود .
زیرا آن (URL) به طور کامل بلوکه شده است ؛ بدین ترتیب شخص آگهی دهنده هیچ گونه ارتباطی با کامپیوتر شما پیدا نکرده و نمی تواند آدرس lP شما را مشاهده کند و به کوکی های موجود در سیستم شما دسترسی یابد .
البته ممکن است پنجره های pop_up و pop_under همچنان ظاهر شوند ، اما محتوای تبلیغاتی موجود در آنها نمایش نمی یابند .
فرآیند ویرایش یک فایل Hosts برای بلوکه کردن تمام نام حوزه های آگهی دهنده ، کار بسیار وقت گیری است . خوشبختانه ، لازم نیست خودتان این کار را انجام دهید ، بلکه فقط کافی است عبارت ad blocking hosts file windows را در وب جست و جو کرده و از میان سایت های حاصل ، یکی را انتخاب کنید .
دقت کنید پیش از آنکه فایل دریافتی را با فایل Hosts خود جایگزین کرده و هر خط غیر توضیحی را از فایل اصلی به فایل جدید کپی کنید ، از فایل Hosts اصلی خود ، نسخه پشتیبان تهیه کنید .
حال حافظه cache مرورگر خود را پاک کنید تا آگهی های تبلیغاتی که قبلاً در آن قرار داشته است ، از بین برود . سپس به محض اینکه مرورگر خود را مجدداً راه اندازی کنید ، آگهی های تبلیغاتی مسدود خواهند شد .
البته در برخی از سیستم ها ، یک فایل Hosts حجیم ممکن است سرعت اتصال اینترنت کاهش دهد . در این صورت ، فایل اصلی Hosts را به جای خود بازگردانید و در عوض از یک نرم افزار رایگان یا اشتراک افزار مسدود کننده استفاده کنید . حال اگر آگهی دهنده از یک (URL) که با آدرس lP عددی شروع می شود ، استفاده کند ، استفاده از این ترفند هیچ تاثیری نخواهد داشت .
اگر به هنگام دسترسی به یک حوزه خاص ، با پیام های خطای غیر منتظره ای روبه رو شدید ، ممکن است لازم باشد فایل Hosts دریافتی از اینترنت ، سایت www.nefflix.com را بلوکه می کنند . اگر از این سرویس استفاده می کنید ، لازم است این آدرس را از فایل Hosts حذف کنید .
هنگامی که با استفاده از فایل Hosts ، حوزه ای را بلوکه می کنید ، آن حوزه همراه با تمامی پروتکل ها و برنامه های کاربردیش متوقف می شود . فرضاً شما نمی توانید به تصاویر یک سایت اجازه ورود دهید اما کوکی های مربوط به آن را بلوکه کنید .
اگر مایلید که کنترل بهتری روی چند حوزه داشته باشید ، فایل Hosts را به همراه یک برنامه کمکی رایگان مفید مانند CookieCop ۲ واقع در آدرس ( www.pcmag.com/utilities ) به کار برید .
آگهی های بلوکه شده توسط فایل Hosts ، با یک پیغام خطای ( This page cannot be displayed ) یا یک علامت × قرمز رنگ که نشان دهنده یک تصویر گم شده است ، جایگزین می شوند .
این کار می تواند موجب شود که صفحه نسبتاً عجیب به نظر برسد .
علی رغم این محدودیت ها ، تکنیک Hosts ، امنیت شما را افزایش داده و از ورود اغلب تبلیغات تجاری ممانعت می کند .

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: سارا اسماعیلی

فرستادن دیدگاه

تبلیغات

تبلیغات متنی

Social Media Icons Powered by Acurax Website Design Expert