دی
۲۵
۱۳۹۱

ابهامات جدید در خصوص ادامه حیات اینترنت

 ابهامات جدید در خصوص ادامه حیات اینترنت

پس از گذشت ۳۵ سال از عمر شبکه جهانی اینترنت، دانشمندان ابهامات جدیدی را در خصوص ادامه حیات آن مطرح کرده اند.
در سال ۱۹۶۹ شبکه جهانی امروز فقط مجموعه ای از چند رایانه کوچک بود که تعداد مشابهی از پژوهشگران علمی از آن استفاده مختصری می کردند ولی آخرین آمارها حکایت از آن داشت که شمار کاربران این رسانه از سقف حیرت انگیز یک میلیارد نفر هم عبور کرده است.
رایانه های آن زمان اگرچه از نظر حجم پردازش بسیار کوچک بودند ولی در مجموع فضای فیزیکی زیادی را به خود اختصاص می دادند و شاید به همین دلیل بود که شمار مشترکان اینترنت از حد چند دانشگاه متمول غربی فراتر نمی رفت.
رشد روزافزون اینترنت بیش از هر عامل دیگری مدیون ابداع شدن رایانه های شخصی (PC) است. این دستگاه های جمع وجور راه خود را به خانه های مردم عادی باز کردند و پشت سر آنها جاده همه گیر شدن اینترنت نیز صاف شد.
البته نمی توان منکر ارزش نوآوری های تیم برنزلی شد که با خلاقیتی کودکانه برای قرار دادن عکس هایش روی یک شبکه شبه مخابراتی کوشید و به این ترتیب با پایه گذاردن همان سه W مشهور پدر شبکه جهانی لقب گرفت. با قاطعیت می توان گفت حتی ذهن بارور برنزلی هم نمی توانست حدس بزند که اینترنت روزی به مهمترین و فراگیرترین رسانه عصر خود تبدیل خواهد شد.
این گستردگی همواره نیز مثبت نبوده و همه افرادی که به اینترنت روی آورده اند از آن در راه درست استفاده نکرده اند.
اقبال عمومی و سریع به اینترنت از آن یک رسانه مشخص ساخته که نور آن قسمت های تاریک تر بسیاری از فرهنگ ها و تمدن ها را نیز روشن می سازد و در دسترس دیگران قرار می دهد. استفاده از اینترنت برای مقاصد غیراخلاقی، تبعیض نژادی، آزار کودکان و حتی هرزنامه ها (Spam) نشان دهنده آن است که باید از فرا رسیدن عصر زوال فرهنگ آنلاین ترسید.
شاید امروزه ما داریم بهای آزادی های شبکه ای دهه های پیشین خود را می پردازیم.
● فاجعه پیش رو
برخی از کارشناسان معتقدند که اینترنت در میان فشار ناظرانه دولت ها از یک سو و فشار استفاده های بحث برانگیز از سوی دیگر گرفتار آمده است و هیچ راه حل قاطعی برای برون رفت از این فشار روزافزون وجود ندارد.
برخی دیگر چون کمپانی اینتل مطمئن هستند که اینترنت به لحاظ فنی محکوم به فناست و از هم اکنون به دنبال ایجاد یک شبکه جهانی پیشرفته تر با زیرساخت های مطمئن تر هستند که به Internet۲ موسوم شده است.
بسیاری هم استدلال می کنند ضعف اساسی اینترنت سرانجام منجر به سقوط آن بر اثر یک حمله تروریستی خواهد شد؛ یک یازدهم سپتامبر اینترنتی. اگرچه هر یک از این پیشگویی ها آینده ای متفاوت را برای اینترنت در نظر می آورند ولی در نهایت یک نظریه واحد در تمامی آنها مشترک است که می توان آن را به «حتمی بودن وقوع یک فاجعه» تعبیر کرد.
در واقع همه پیش بینی ها هم درباره آینده اینترنت به فنا شدن این رسانه محبوب ختم نمی شود و برخی نظریه ها در پی ترسیم آینده روشن تری برای اینترنت هستند.
این گونه استدلال ها وجود نقایص فنی و نظری مختلف در کارکردها و اینترنت را نفی نمی کنند ولی به نظر آنها اینترنت همانند یک کشور گسترده با مرزهای وسیع است که اغلب در سرحدات خود دچار ناآرامی هایی می شود ولی در نهایت پایتخت و قلب آن امن باقی می ماند.
مردم این کشور که در حقیقت کاربران اینترنت هستند صاحبان واقعی شبکه جهانی به حساب می آیند و بنابراین هر جا که اشتباهی رخ دهد یا امور بر وفق مراد پیش نرود سرانجام خود کاربران وصله های ناجور را جدا و بر زخم ایجاد شده یک پیوند مؤثرتر می زنند.
در اغلب موارد ما خود اصلاً متوجه این سازوکار پیچیده نمی شویم ولی این فرآیند بازتولید در اینترنت همچنان به راه خود ادامه می دهد.
● مثال ها
برای خود درمانی اینترنت مثالهای فراوانی وجود دارد. زمانی با وجود غول هایی چون یاهو، مایکروسافت و گوگل همه فکر می کنند اینترنت نیز مانند دنیای رسانه های صوتی- تصویری گرفتار انحصارطلبی چند شرکت عظیم چند ملیتی خواهد شد ولی ظهور نوع جدیدی از خبررسانی اینترنتی در قالب وبلاگ و اتاق های گفت وگو (chat room) توانست بر این بدبینی خط بطلان بکشد. شاید انتقاد مدیر شرکت نت اسکیپ از «برنزلی» خالق وب هم خود یک مثال قابل توجه باشد چون او زمانی پیرمرد را متهم می کرد با قرار دادن عکس هایش برای اولین بار روی اینترنت آن را از نظر فنی به نابودی کشانده است چرا که شبکه جهانی نمی تواند چنین حجم سنگینی از تصاویر بزرگ را تحمل کند. امروزه ما می دانیم که او اشتباه می کرد و با افزایش سرعت دسترسی به اینترنت و ابداع ماهواره و فیبرهای نوری نه تنها تصاویر سنگین بلکه فایل های صوتی و تصویری هم مشکل بزرگی نیستند.
حتی زمانی تصور می شد که خطوط تلفن توانایی پاسخگویی نیاز به سرعت های جدید را ندارند و فیبرهای نوری بیش از حد گران هستند اما چند سالی است که با استفاده از همان خطوط تلفن قدیمی می توان تا ۸ مگابایت هم سرعت دسترسی را افزایش داد.
● آینده سرمایه گذاری
شاید علت تمامی این پیش بینی های تیره و تار درباره آینده اینترنت کوشش کارشناسان برای تبرئه خود باشد. تلاش برای جذب بودجه بیشتر هم می تواند دلیل خوبی به نظر برسد چرا که برای ایمن کردن یک سرمایه گذاری آسیب پذیر باید خرج کرد.
علم احتمالات هم در این زمینه می تواند گمراه کننده باشد چرا که شما می نشینید، پارامترها را در نظر می گیرید و آنها را روی نمودار پیاده می کنید. نمودارها به شما می گویند به زودی همه چیز منفجر خواهد شد ولی در واقع تجربه سالهای گذشته نشان داده پیش از این هرگاه چنین پیش گویی هایی انجام گرفته، تغییر پارامترهای اساسی فاجعه را دور ساخته است.

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: سارا اسماعیلی

فرستادن دیدگاه

تبلیغات

تبلیغات متنی

Animated Social Media Icons Powered by Acurax Wordpress Development Company