اردیبهشت
۲
۱۳۹۲

اینترنت بد نیست اگر …

7134939434aa80847f1b47bb30d95420

به جای آنکه اینترنت و دنیای وبلاگ‌نویسی میان والدین و فرزندان فاصله بیندازد اگر درست مورد استفاده قرار بگیرد، می‌تواند به عنوان پلی میان دو نسل عمل کند. والدین می‌توانند از این فرصت استثنایی بهره بگیرند و با دنیای فناوری بیشتر آشنا شوند.
جامعه امروز از جنبه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ارتباطات، آموزش و … به طور فزاینده‌ای به فناوری اطلاعات وابستگی پیدا کرده است. با گسترش و نفوذ این چارچوب‌های اطلاعاتی به بدنه‌ اجتماعی و خانگی شکل جدیدی از رابطه بین شبکه و فناوری‌های شبکه با اخلاقیات مطرح شده است که نظام سنتی سیستم اخلاقی را به چالش کشیده است. هرگاه تکنولوژی جدید وارد عرصه‌ای خاص می‌شود، مطمئنا تبعاتی را در پی خواهد داشت که زیاد خوشایند نخواهد بود، مخصوصا در حوزه‌ای مانند نوشتار، صدا و تصویر.
امروز فرزندان ما به اینترنت دسترسی دارند، آنها بدون محابا از شبکه استفاده می‌کنند. راه گریزی هم نیست، در عصری قرار داریم که ناچاریم وارد آن شویم و از آن عبور کنیم. به عصر حجر هم نمی‌توانیم باز گردیم، باید پذیرفت، ما از سوءکارکردها، فاصله و انحرافاتی که در رابطه با نقش سیستم‌های اطلاعاتی در جامعه دارند احساس نگرانی می‌کنیم ولی می‌توانیم تمهیداتی داشته باشیم که زندگی شبکه‌ای و فناوری اطلاعات بخشی از زندگی ما باشد بدون اینکه ما نگران باشیم. چه کار می‌توانیم بکنیم؟ آیا باید تکنولوژی را در قید و بند اخلاقیات به صلابه کشید؟ شاید هم بتوان گفت که عرصه تکنولوژی دیگر جای جولان خوب و بد نظام اخلاقی نیست، این دو مقوله‌هایی هستند در تضادی آشکار با یکدیگر.
اما می‌توان به این مسئله از زاویه دیگری هم نگریست. مطمئنا راه سومی هم هست. در رویارویی با بسیاری از تکنولوژی‌ها – علی‌الخصوص اینترنت و شبکه که مورد نظر این نوشتار است- مثال معروف چاقو و نحوه استفاده آن به ذهن متبادر می‌شود، همان چاقوی معروف خودمان که اگر دست جراحی باشد می تواند زندگی ببخشد و اگر دست تبهکاری باشد می تواند زندگی بگیرد، پس مهم در این میان ما هستیم و نحوه برخورد ماست که شرایط را تعیین می‌کند. اینترنت نیز مانند بسیاری از تکنولوژی‌هایی که وارد کشور ما شد با برخوردی متفاوت از طرف جامعه و خانواده‌ها روبرو شد. عدم پذیرش به خاطر شکل متفاوتی که اینترنت داشت، از شاخص‌ترین این بازتاب‌ها بود. اینترنت اطلاعات زیادی را در اختیار فرزندان ما می‌گذارد که بسیاری از آنها مفیدند و بعضی مخرب. چیزهایی که دانستن آنها شاید برای فرزند ما زود باشد.
اما نکته اینجاست که همیشه قسمت خالی لیوان ما را آزار می دهد. شاید بتوان با شناخت و درک صحیحی از این پدیده جدید بتوانیم آن را به عنوان عضوی از خانواده در زندگی شبکه‌ای پذیرفت. اینترنت مخزنی انباشته شده از اطلاعات و محتوای خوب، بد، غلط، صحیح زیبا و نا‌زیباست که مرز‌های میان این تناقضات در دایره لغات هر فرهنگی با کارکرد‌های فرهنگی‌اش تعریف می‌شود.
مهم‌ترین نقش در این میان را پدر و مادر بازی می‌کنند. پس به نوعی بهتر است در ابتدای کار برای ورود به جهان اطلاعاتی و زندگی شبکه‌ای، به جای امر و نهی و یاد دادن خوب و بد به فرزندان – که آن هم گامی مهم و در مراحل بعدی است- والدین را توجیه کنیم.
به راستی چه میزان از والدین فرزندانی که بیشتر وقت روزانه خود را در حال وبگردی و سیر در اینترنت می‌گذرانند، سواد اطلاعاتی لازم را دارا هستند؟ به نظر شما چگونه می توان ورود افسار گسیخته اینترنت به زندگی دلبندانمان را به نحوی منطقی و عقلانی کنترل کرد؟ آیا فیلترینگ نا محسوس آن هم نه از طرف بدنه دولتی بلکه از طرف پدر و مادر می‌تواند کمکی بکند؟ و ده‌ها سئوال دیگر که جواب به تمامی آنها در این فرصت محدود ممکن نیست.

● اینترنت، درست یا غلط
۱- اینترنت بد نیست، اگر والدین از چگونگی مصرف اطلاعات اینترنت آگاهی داشته باشند. این آگاهی روند بهره‌مندی از اینترنت را بهبود خواهد بخشید. اگر والدین با دنیای فناوری بیشتر آشنا شوند بهتر می‌توانند راه‌های تامین امنیت کودکانشان را به کار بگیرند و کودکان نیز حاضر به همکاری با والدین خود هستند.
گفته می‌شود که نوجوانان ۱۳ تا ۱۹ سال فعال‌ترین قشر در حوزه وبلاگ‌نویسی هستند و بی‌محابا تصاویر خود را همراه با اطلاعات شخصی و خانوادگی، تلفن، آدرس و غیره در سایت‌ها و وبلاگ‌ها منتشر می‌کنند، بدون آنکه والدین آنها در جریان باشند. دانشگاه جورج تاون در ایالات متحده مرکزی تحت عنوان «مرکز رسانه های دیجیتالی مخصوص کودکان» دارد که این مرکز مطالعه‌ای را در مورد وبلاگ نوجوانان منتشر کرده که حاکی از وخامت اوضاع است. چون کودکان و نوجوانان به دلیل معصومیت و ساده بودنشان راحت‌تر اعتماد می‌کنند و تمام اطلاعات شخصی و خانوادگی خود را در محیط ناامن اینترنت در اختیار همگان می‌گذارند. دو سوم از آنها سن خود را مشخص می‌کنند و نام حقیقی خود را می نویسند. ۶۰ درصد از آنها حتی آدرس خود را در اختیار می‌گذارند و شماره تماس می‌دهند. از هر ۵ نفر یک نفر نام کامل خود را می‌نویسد. با این وسیله دایره ارتباط خود را افزایش می دهند.
۲- به جای آنکه اینترنت و دنیای وبلاگ نویسی میان والدین و فرزندان فاصله بیندازد اگر درست مورد استفاده قرار بگیرد، می‌تواند به عنوان پلی میان دو نسل عمل کند. والدین می‌توانند از این فرصت استثنایی بهره بگیرند و با دنیای فناوری بیشتر آشنا شوند و از همین فرصت می‌توانند برای القای ارزش‌ها و الگو‌ها و رفتار‌های مورد نظر خود به فرزندانشان استفاده کنند. اگر والدین با دنیای فناوری بیشتر آشنا شوند. طبیعی است که کودکان و نوجوانان در سنین خاصی حاضر به همکاری با والدین خود نیستند و حاضر نیستند مسائل خصوصی خود را با والدین خود در میان بگذارند و آنها در جریان تمام کارها و اتفاقات روزانه بگذارند. به هر حال پدر و مادر باید دایره‌ای از حریم خصوصی و خلوت فرزندان خود را به رسمیت بشناسند و اجازه دهند تا آنها راز‌هایی نیز برای خود داشته باشند. باید پدر و مادر تحمل خود را بالا ببرند و اجازه بدهند فرزندانشان با دوستانشان نیز رازهایی داشته باشند. گاهی هم لازم می شود والدین به طور غیرمستقیم و نامحسوس فرزندان خود را چک کنند به این می‌گویند فیلترینگ نا محسوس از سوی والدین.
۳- واکنش نسنجیده چند اثر یا نتیجه مخرب دارد. اول آنکه روابط صمیمانه بین والدین و فرزندان را به قهقهرا خواهد کشید. دوم آنکه به مخفی‌کاری یا پنهان کاری دامن می‌زند. چون اگر کودکان و نوجوانان حس کنند که حریم خصوصی‌شان مورد بی احترامی یا بی توجهی قرار گرفته است واکنش نشان می‌دهند. موثرترین واکنش آنها مخفی کاری و قطع ارتباط سالم با والدین است.
متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها به خصوص والدین میانسال پا به پای فرزندانشان با نوآوری‌های عصر فناوری آشنا نمی‌شوند و همین فاصله میان دو نسل را عمیق‌تر می‌کند. بسیاری از والدین هنوز با بی‌شمار کارکرد‌های اینترنت و سرویس‌های موجود در آن مانند مسنجرها (نرم افزارهای پیام رسان آنی مثل یاهو مسنجر که در آن کاربران می توانند در هر کجای دنیا که هستند بلافاصله پیام خود را از قبیل متن، صوت یا تصویر به دوستشان برسانند) آشنا نشده‌اند.
۴- اینترنت بد نیست، اینترنت پدیده‌ای خطرناک نیست. به شرط آن که به کودکانمان بیاموزیم اینترنت چیست. وبلاگ یکی از مظاهر اینترنت است که جای خود را بسیار سریع در بین افراد خصوصا جوانان و نو‌جوانان باز کرد.
خوب است که بگذاریم فرزند ما از همان دوران کودکی که توانایی کار با کامپیوتر را فرا گرفت، برای خود وبلاگ شخصی داشته باشد. داشتن وبلاگ برای یک کودک به نوعی استقلال فردی و اجتماعی محسوب می‌شود که باید آن را به رسمیت شناخت. کودک ما با وبلاگ نویسی یاد می‌گیرد که حرف خود را صریح و روشن بیان کند، اظهار نظر کند، نظرات خود را آزادانه ابراز کند. لازمه این امر این است که در ابتدا خودمان بیاموزیم که از اینترنت و شبکه و سرویس‌های آن چه استفاده‌ای می‌توانیم بکینم.
روی سخن من در این نوشتار با والدین اروپایی یا آمریکای نیست، ما در کشوری زندگی می‌کنیم که هنوز بسیاری از خانواده‌ها از دسترسی به کامپیوتر محرومند، بیش از نیمی والدین فرزندانی که کامپیوتر را در اختیار دارند هنوز روشن و یا خاموش کردن دستگاه را بلد نیستند، ما در کشوری هستیم که بیش از ۸۰ درصد افرادی که پشت میز کامپیوتر خود می‌نشینند و از اینترنت استفاده می‌کنند در اتاق‌های چت و یا وب‌سایت‌ها سرگردانند، نمی‌دانند چه می‌خواهند و یا به عبارتی وب‌گردی و یا شاید هم ولگردی می‌کنند.
۵- اینترنت بد نیست، چون دسترسی آزاد به اطلاعات حق ابتدایی هر شهروندی محسوب می‌شود، و تنها این ابزارها و سیستم‌های اطلاعاتی و ارتباطی هستند که می‌توانند این حق را ایفا کنند، این ابزار نوین ارتباطی حاوی مقالات علمی، اطلاعات علمی- آموزشی، لینک‌های سرگرمی، تفریحی، اطلاعات مورد نیاز برای ایفای نقش افراد در جامعه و کلی اطلاعات دیگر است که علاوه بر کارکرد‌های مرتبط خود مانند اجتماعی کردن، آموزش، اطلاع‌رسانی دارای تاثیرایت نیز هستند که مثبت و یا منفی بودنشان تا حدی زیاد در اختیار خودمان است. پس با توجه به گستره وسیع ابزار‌های نوین ارتباطی و اطلاعی نکته مهم در این میان سواد اطلاعاتی است. یعنی توانایی دریافت و پردازش و استفاده صحیح از اطلاعات و افزایش کاربرد‌های آن در زندگی و کار‌های روزمره.

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: سارا اسماعیلی

فرستادن دیدگاه

تبلیغات

تبلیغات متنی

Social Media Integration Powered by Acurax Wordpress Theme Designers