تیر
۷
۱۳۹۱

مایکروسافت: مرگ، تولد دوباره و سِرفِیس

مایکروسافت: مرگ، تولد دوباره و سِرفِیس

در سال ۲۰۱۰ که استیو جابز آیپد را معرفی کرد، بر خلاف برخی ادعاها ما با خانواده جدیدی از گجت‌ها آشنا نشدیم، بلکه با مفهومی مدرن از گجتی که پیش‌تر هم وجود داشت روبرو شدیم. و آن‌طور که گذر زمان نشان داد، عاشق این مفهوم مدرن شدیم. اگر بخواهم خیلی ساده منظورم از مدرنیسم -در این مطلب- را بیان کنم، یعنی نو دیدنِ تمامِ چیزها، به خصوص چیزهایی که پیش‌تر هم وجود داشته‌اند. و بر طبق این تعریف می‌توان گفت که به راستی آیپد نخستین تبلت مدرن بود.

اما همان‌طور که ممکن است من و شما در تعریف یک‌خطیِ من از مدرنیسم با هم اختلاف نظر داشته باشیم، ممکن است در انتظارمان از یک تبلت، چه طراحی و چه کارکرد آن هم نظرات مختلفی داشته باشیم. مایکروسافت با معرفی سِرفِیس سعی در ارائه ایدهٔ خودش درباره تبلت‌های مدرن -یا شاید پُست‌مدرن- دارد. ولی بد نیست در اینجا نگاهی متفاوت به این رویکرد جدید داشته باشیم.

بسته به نوع اجرای ایده، ورود مایکروسافت به این قلمروی جدید، می‌تواند قوی‌ترین و پرطرفدارترین مایکروسافت تاریخ را بسازد، و یا اینکه آن را به ورطه‌ای بیاندازد که امروزه RIM و Yahoo گرفتارش هستند.

هفته گذشته، مایکروسافت به شکلی مؤثر به مدل کسب‌و‌کاری که خود خالق آن بود، پایان داد. منظور فقط ارائه یک تبلت دلربا با سخت‌افزار و نرم‌افزار یکپارچه نیست، بلکه اشاره ما به اولین نشانه در تغییر رویکرد چندپارهٔ مایکروسافت در بخش کامپیوترهای شخصی است. رویکردی که در آن، اصل بر تفکیک تولید نرم‌افزار و سخت‌افزار بود. رویکردی که -با عرض معذرت از طرفداران مایکروسافت- باعث شده بود مایکروسافت خواب این را هم نبیند که در عرصه پُست‌پی‌سی، حتی به گرد پای اپل برسد.

خب، به نظر می‌رسد مایکروسافت به اندازه کافی گرد و خاک خورده باشد. چون معرفی سِرفِیس به راستی از تغییر بنیادی در نگرش این کمپانی بزرگ، و ورودش به دنیای تولید PC خبر می‌دهد. البته که مایکروسافت در ابتدای راه است، ولی به هر حال قدم اول را برداشته. و درست مثل باردار بودن، چیزی برای تکذیب وجود ندارد. یا هستی یا نیستی، و با معرفی تبلت‌های سِرفِیس باید گفت بله، از حالا به بعد مایکروسافت وارد بازی شده و می‌خواهد تولیدکنندهٔ PC باشد (توجه داشته باشید که در تعریف مدرن، دسکتاپ، لپ‌تاپ، تبلت و تلفن‌های هوشمند همگی PC به شمار می‌روند). البته که این دوران گذار آسان و بدون درد نخواهد بود، همین الآن هم همه دارند می‌گویند: «مایکروسافت هم بالاخره اپلی شد.» امّا در صورتی‌که این انتقال با موفقیت انجام شود، نتیجه‌اش یک سخت‌افزار ویندوزی با تمرکز بر روی “خلق تجربهٔ عالی” برای کاربران خواهد بود.

همیشه وقتی یک بنگاه اقتصادی بزرگ می‌شود و بر بازاری تسلط مطلق پیدا می‌کند، یک ریسک بلندمدت وجود دارد و آن این است که بنگاه مذکور به طور افراطی بر کسب درآمد متمرکز شود و مشتریانش را از دست بدهد. برای همین هم بود که کمپانی بزرگی مثل AT&T قدیم، نابود شد و AT&T فعلی بر خاکسترهای فروپاشی آن بنا گردید. با این حال، تسلط همه‌جانبه مایکروسافت بر بازار پلتفرم‌های غنی، در کوتاه مدت این امکان را می‌دهد تا کمپانی تمام منابعش را بر روی کشف راه‌حل‌هایی سودمند برای مشتریان متمرکز کند. و اگر سرنخِ تبلت‌های جدیدش را به سر‌نخ سایر سخت‌افزارهای در صف معرفی‌اش، و نیز به سرنخ خدمات ابری جدیدی مثل Azure و Office 365 گره بزنیم، چه خواهیم دید؟ بله، چشم‌اندازی از یک کمپانی کاملاً متفاوت.

در مدل جدید، مایکروسافت شبیه یک کمپانی کابلی (تلویزیونی) عظیم خواهد بود، و نه شبیه یک کمپانی سنتی که تولیدکننده سخت‌افزار یا نرم‌افزار بوده. زیاد هول نشوید، فقط این را بدانید که ما درست در این برهه شاهد یک رویداد بزرگ هستیم. مرگ مایکروسافت قدیم و همزمان تولد مایکروسافت جدید.

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مهدی نصرآبادی

فرستادن دیدگاه

تبلیغات

تبلیغات متنی

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company