اردیبهشت
۲۱
۱۳۹۱

محافظت از هویت شناسایی شما در ۱۰ قدم

محافظت از هویت شناسایی شما در ۱۰ قدم

۱- چک کردن سالیانه گزارشات اعتباری این اولین و مهمترین خط دفاع است . برای گرفتن گزارش اعتبار سالیانه شما میتوانید با سه نمایندگی بزرگ گزارش اعتباریwww.equifax.com, www.experian.com, www.transunion.com تماس بگیرید . بعضی از این وب سایت ها همچنین گزارشات ۳ در ۱ ارائه میدهند . آنها را با دقت مرور کنید و دنبال هرگونه خطایی بگردید و هرگونه مسئله ای را فورا گزارش دهید . در مورد مواردی که برای صدور میزان اعتبار جدید نیاز دارید ، فکر کنید و آنها را سوال کنید .

۲-از شماره تامین‌ اجتماعی‌ خود محافظت نمایید . بعضی از شرکتها شماره تامین‌ اجتماعی‌ شما را Social Security number (SSN) )برای نگهداری در سوابق شما سوال میکنند . از آنها سوال کنید که آیا میتوانید شماره متفاوتی را جایگزین کنید . این شماره میتونه شماره کارت گواهینامه رانندگی یا بیمه بهداشت باشد . هیچ وقت شماره تامین‌ اجتماعیSSN خود را به کسی در پشت تلفن یا در اینترنت در صورتی که شما برای تماس اقدام نکرده اید نگویید . کارت تامین‌ اجتماعی‌ را با خود حمل نکنید .

۳-از کلمه عبور(Passwords) و شماره شناسایی فردی(PINs) محافظت نمایید . همیشه از کلمه عبور و شماره شناسایی فردی(PINs) خود از دیده شدن توسط دیگران محافظت کنید . مخصوصا در جلوی دستگاه های خود پرداز . هیچ گاه آنها را در جای ننویسید و با خود حمل نکنید . هیچ گاه کلمه عبور خود را در هارد دیسک کامپیوتر ذخیره نکنید . اگر نیاز دارید که آن را جایی ذخیره کنید ، آن را در جای دیگری ذخیره کنید . کلمه عبوری که انتخاب میکنید میبایست طوری آن را انتخاب کنید که حدس زدن آن مشکل باشد . اینگونه کلمه های عبور: (نام مادر ، برادر ، چهار رقم آخر شماره تامین‌ اجتماعی‌ ، یا شماره تلفن ، یا یک سری اعداد پی در پی ) انتخاب های بدی برای کلمه عبور میباشد . در صورت امکان از ترکیبی از حروف کوچک ، بزرگ ، شماره و نماد ها symbols ها استفاده کنید .

۴-از زمان صدور صورت حساب مالی خود آگاه باشید شما باید این را بدانید که چه موقع میبایست منتظر صورت حساب مالی خود باشید . اگر تاخیری در این رابطه را متوجه شدید ، با شرکت یا موسسه مسول تماس گرفته و از وضعیت آن مطلع شوید . یک تاخیر یا مفقود شدن صورت حساب مالی به این معناست که یک نفر اطلاعات مربوط به شما را به سرقت برده است . پس شما میبایست هر چه سریعتر نسبت به تغییر آدرس صورت حساب مالی اقدام کرده و به صورت ناگهانی اقدام به جمع آوری دارایی های خود کنید .

۵-هر چیز که اطلاعات شما در آن وجود دارد را پاره کنید همه آن درخواست های کارت اعتباری که توسط پست دریافت کرده و شما آنها را دور انداخته اید یک دعوت آشکار از هر کس برای باز کردن یک حساب بانام شما میباشد . یک دستگاه پاره پاره کننده با برش افقی تهیه کنید و تمامی سند هایی که دارای اطلاعات مالی از قبیل رسید کارت اعتباری ….. و غیره میباشد را توسط این دستگاه از بین ببرید و باقی مانده آن را کاملا از بین ببرید .

۶-با اداره پست ارتباط دوستی برقرار کنید . نامه های را که قصد ارسال آنها را دارید را به اداره پست محلی تحویل دهید یا در یک صندوق پستی قفل شده در اداره پست قرار دهید . دزد ها واقعا در همسایگی شما گشت میزنند تا نامه هایی را که خارج از صندوق پستی هستند را به سرقت ببرند .کمی اسید شستشو و تمام !! و مقدار پرداختی اشخاص را تغییر میدهند . به خیال این نباشید که این تصادف بوده و بد شانسی آورده اید و موضوع را فراموش کنید . اگر شما به بیرون شهر میروید ، و اداره پست در آنجا دارید نامه هایتان را به آنجا برای نگهداری تحویل دهید . بررسی کنید برای گرفتن صندوق اداره پست یا از اداره پست در مورد دریافت صندوق پستی کلید دار در همسایگی خودتان سوال کنید .

۷-تکنولوژی قلب همه چیز نیست اطلاعات شخصی خودتان را از طریق موبایل ، تلفن بیسیم و دیگر وسایل ارتباط راه دور ، نگویید .( موارد قبلی شامل تلفن بانک هم میباشد. ) فرکانس های رادیویی آنها میتونه به آسانی دچار حمله یا بصورت تصادفی شنیده یا هک شوند . حرکت کردن در اینترنت میتونه شما را در معرض ریسک بزور وارد شدن یک هکر به سیستم شما ، قرار دهد . بشما باید یک برنامه دیواره آتش Firewall تهیه کنید تا کامپیوتر شما را در برابر دسترسی های خارجی محافظت کند . در مواقعی که اطلاعات شخصی خود را در اینترنت به جایی اعلام میکنید (برای مثال وقتی که خرید میکنید )همیشه به privacy policies و نماد یک قفل کوچک که در پایین صفحه Internet Explorer را که نمایانگر تبادل امن اطلاعات است نگاه کنید . از آدرس ایمیل خود به عنوان ID در وب سایت های دیگر استفاده نکنید . روبات هایی هستند که مخصوصا وب سایت ها از قبیل EBay را برای بدست آوردن اینگونه اطلاعات جستجو میکنند و بعد از آن سعی میکنند تا شما را گول زده و اطلاعات شخصی شمارا به سرقت ببرند .از یک شخص که وانمود میکند یک شخص صاحب منصب است ایمیلی دریافت میکنید که از شما را برای بازبینی یا بروز رسانی اطلاعات شما سوالاتی پرسیده است . به خاطر داشته باشید که کسی که اطلاعات شما را دارد از شما برای بازبینی آن سوال نمیکند . همیشه به چنین تاکتیک هایی بدگمان باشید . و همانطور کسانی با شما تماس میگیرند و ادعا میکنند که کسانی مثل : جمع کننده صورت حساب مالی ، مامور دولتی ، روابط عمومی یک شرکت هستند . اگر شک داشتید میتوانید برای مطمئن شدن با آن شرکتی آنها ادعا میکنند از آنجا تماس گرفته اند ، تماس بگیرید . اگر از نوت بوک استفاده میکنید ، از کلمه عبور طولانی استفاده کنید . (ترکیبی از حروف کوچک ، بزرگ ، اعداد و نشانه ها ) از ورود به سیستم اتوماتیک automatic login استفاده نکنید . وقتی که از سیستم استفاده نمیکنید همیشه log off کنید ، هیچگاه اطلاعات مالی غیر ضروری را در آن ذخیره نکنید . هنگامیکه قصد مرتب کردن کامپیوتر شخصی خود را دارید ، پاک کردن اطلاعات شخصی معمولا کافی نیست . از برنامه های Wipeبرای از بین بردن اطلاعات مهم استفاده کنید این برنامه کاربردی طوری اطلاعات را از بین میبرد که به هیچ عنوان قابل بازیابی نباشد .

۸-مواظب باشید و فرصت دستبرد زدن به اطلاعات را به کسی ندهید . در مورد محلهایی که اطلاعات شخصی خودتان را ذخیره کرده اید از قبیل : اداره ها و دکتر ، دندانپزشک ، حسابدار ، مامور وام ، بیمه بهداشت ، مدارس فکر کنید . از آنها سوال کنید که چگونه از اطلاعات شما محافظت میشود . تقاضا کنید که در موقع مرتب کردن آنها تمامی اطلاعات شخصی شما را پاره کرده کرده و از بین ببرند . کیف پول خود را در جایی مطمئن نگهداری کنید . تمام همکاران شما قابل اعتماد نیستند . فقط تعداد کمی از کارت هایتان را با خود حمل کنید .

۹-اگر دوست دارید ، در یک سرویس نظارت اعتباری ثبت نام کنید . اگر شما واقعا در مورد سرقت هویت شناسایی ناراحت هستید تصمیم بگیرید که در یک سرویس نظارت اعتباری ثبت نام کنید.آنها به شما را در مورد وضعیت اعتبار و هر چیز مشکوک دیگری مطلع میسازند .

۱۰-یک لیست تهیه کنید و چند بار آن را کنترل کنید یک لیست از تمامی شماره های کارت اعتباری ، شماره حساب های بانکی ، شماره گواهینامه و دیگر موارد مهم تهیه کنید و آنها را در جای مطمئن نگهداری کنید . این راه نقطه شروعی برای این که اگر اتفاقی برای شما افتاد ، میباشد . به یاد داشته باشید که بیش از پیش مراقب همه باشید و راه های دیگری هم برای محافظت وجود دارد .

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مهدی نصرآبادی

فرستادن دیدگاه

تبلیغات

تبلیغات متنی

Animated Social Media Icons Powered by Acurax Wordpress Development Company