اردیبهشت
۷
۱۳۹۲

یاهو از نگاهی دیگر

90017d9b8705137a10f777113270c399
اکنون میلیاردها بیننده رقابت های جام جهانی آلمان، از طریق سایت مشهور یاهو http://fifaworldcup.yahoo.com، که پورتال رسمی بازی ها به شمار می آید این رقابت ها را در سرزمین دیجیتالی اینترنت دنبال می کنند. همه کاربران وب حداقل یک بار به این سایت مراجعه کرده اند. میلیون ها کاربر اینترنت، قرارگاه دیجیتالی شان در وب، مسنجر یاهو (messenger.yahoo.com) است. روزانه صدها میلیون email از طریق یاهو، در جامعه یک میلیاردی کاربران اینترنت مبادله می شود. یاهو تا پایان سال ۲۰۰۵ میلادی، قریب به ۱۰۰ بخش کاربردی و جذاب را برای کاربران خود مهیا کرده است که شاید شما خواننده عزیز تنها با چند بخش از این یکصد بخش آشنا باشید. مدیریت فراگیر و کسب و کاری متنوع و مخاطب مدار در کارآفرینی دیجیتالی یاهو حاکم است. تجربه اندوزی از موفقیت های بزرگان صنعت دیجیتال، حداقل کاری است که فعالان این صنعت در کشور می توانند انجام دهند. دکتر فرزاد ناظم مدیر فنی پورتال یاهو، از بزرگان صنعت آی تی ایران، سال ها است که در راس یاهو قرار دارد.
همه چیز به ژانویه ۱۹۹۴ میلادی باز می گردد؛ وقتی که جری یانگ و دیوید فیلو، دو دانشجوی فوق لیسانس مهندسی الکترونیک دانشگاه استانفورد آمریکا و عضو کنونی باشگاه میلیاردرهای جهان، تصمیم گرفتند یک دایرکتوری الکترونیکی متشکل از هزاران وب سایت را در کنار یک موتور جست و جوی کوچک طراحی و راه اندازی کنند. این دایرکتوری که اکنون میلیون ها وب سایت را طبقه بندی کرده است، د ر نشانی http://directory.yahoo.com قرار دارد. آنها توانستند در زمانی که اینترنت در اکثر نقاط جهان، به عنوان یک پدیده اطلاع رسانی و ارتباطی نوین و نوظهور در حوزه رسانه ها مطرح شده بود، پورتال خود را که نام Yahoo به آن نهاده بودند، بارگذاری کنند. در فوریه ۱۹۹۴ یاهو با ۱۰۰ صفحه وبی که برای آن طراحی شده بود، به یکصد هزار کاربر (Unique Visitor) سرویس داد. در این زمان کمتر دایرکتوری های وبی گسترده و موتورهای جست و جوی قوی و چند منظوره در اختیار کاربران وب قرار داشت. حتی در این زمان، غول جست و جوی اینترنتی یعنی گوگل متولد نشده بود. اکنون که بیش از ۱۲ سال از آن روز می گذرد، یاهو از صدها هزار صفحه وب استاتیک و دینامیک برخوردار شده است که حوزه های مختلف کاری از خرید و فروش البسه تا آموزش دوره های MBA و بخش های مشاوره ای پزشکی و کودکان و امثالهم را شامل می شود. اکنون بیش از ۱۰ هزار کارمند در نمایندگی های یاهو در سراسر جهان در به روز رسانی و مدیریت امپراتوری یاهو، فعالیت می کنند. در ماه مارس ۲۰۰۳ میلادی، ۲۳۲ میلیون نفر از پایگاه استفاده کردند که این رقم در سال ۲۰۰۶ ، به ۳۴۵ میلیون نفر رسید. ۳ نسخه زبانی ساده ای که در سال ،۱۹۹۵ برای کاربران این سایت راه اندازی شد، امروزه به ۱۳ زبان زنده دنیا (غیر از فارسی )، افزایش یافته است. تقریباً هر کاربر اینترنت در اقصی نقاط جهان، حداقل برای یک بار به این پایگاه مراجعه کرده و از بخشی از سرویس های رایگان و یا حتی پولی آن بهره مند شده است. سایت یاهو که در مارس ۱۹۹۵ توسط Yahoo Inc. عمومی شد، در اواخر قرن بیستم با سمبل YHOO به بورس نزدک (NAZDAQ) وارد شد و اکنون ده ها هزار نفر سهامدار این شرکت رسانه ای- اینترنتی مشهور هستند. یاهو به دلیل ارائه حجم وسیعی از امکانات الکترونیکی و خلق نوآورانه سیستم های اطلاع رسانی، ارتباطی و تعاملی متنوع در اینترنت، بارها توسط مراکز بین المللی فعال در امور رسانه ها، به عنوان سایت برتر وب شناخته شده است. یاهو با ۲/۵ میلیارد دلار درآمد در سال ۲۰۰۶ ، چهارصد و دوازدهمین شرکت موفق آمریکا از نگاه فورچون پانصد (fortune۵۰۰.com) معرفی شده است. در حالی که این رتبه برای سایت خرده فروشی ebay.com با ۱۵۰ میلیون مشتری ثبت شده، ۴۵۲ بوده است. اکنون، در اکثر بخش های یاهو، شاهد تبیین یک الگو و چارچوب واحدی برای کم حجم بودن صفحات و ساده سازی در عین زیبا گرایی مطالب پایگاه هستیم. یاهو با آنکه در سال های اخیر، موضوعات و مفاد بخش های متنوعش افزایش یافته است، اما همواره با استفاده از hyperlink، دنیای مجازی خود را در دسترس کاربر قرار می دهد. بیش از ۷۰ لینک در ایندکس یاهو ارائه شده است که مخاطب را در سریع ترین زمان به بخش مورد علاقه اش رهنمون می کند. آخرین برنامه های فناوری یاهو را در نشانی http://next.yahoo.com مشاهده کنید. ضمناً هنوز به فارسی کتاب جامعی در مورد امکانات یاهو منتشر نشده است. نوآوری های یاهو بهترین دلیل برای اهمیت استفاده جهانی از پورتال یاهو در اقصی نقاط جهان است. فهرست یکصد بخش کاربردی یاهو مستقیماً از نشانی :
http://docs.yahoo.com/docs/family/more/ قابل پیگیری است. بازی (games.yahoo.com)، پاسخ به سئوالات کاربران (ask.yahoo.com)، گروه سازی (groups.yahoo.com)، اخبار (news.yahoo.com) و بخش کودکان http://yahooligans.yahoo.com و در نهایت، اورکات یاهو یا (http://۳۶۰.yahoo.com)۳۶۰ ، از جمله سرویس های محبوب یاهو تلقی می شود. یاهو اکنون امکان شخصی سازی ایندکس خود را مثل بسیاری از پورتال های وب، برای مخاطبان خود فراهم کرده است. در نشانی www.yahoo.com/r/hz، در این باره توضیحاتی ارائه شده است.

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: سارا اسماعیلی

فرستادن دیدگاه

تبلیغات

تبلیغات متنی

Social Media Icons Powered by Acurax Social Profile Design Experts