اردیبهشت
۱۷
۱۳۹۱

FBI به دنبال قابل شنود کردن شبکه‌های اجتماعی است

FBI به دنبال قابل شنود کردن شبکه‌های اجتماعی است

شبکه‌های اجتماعی هم حالا دیگر از اجزاء اصلی زندگی روزمره مردم هستند. استفاده از این شبکه‌ها به حدی پیشرفت کرده است که هم اکنون فیس‌بوک ۹۰۰ میلیون عضو دارد. اما وجود این همه کاربر و محتویی که تولید می‌شود برای سازمانهای امنیتی بسیار اشتها آور است.

این روزها دیگر برای سر درآوردن از زندگی مردم لازم نیست دست به کارهای عجیب و غریب بزنید٬ کافیست سری به شبکه‌های اجتماعی زده و اطلاعات لازم را درباره افراد مختلف کسب کنید.

برای FBI هم دسترسی به این اطلاعات از اهمیت ویژه‌ای برخودار است. به همین دلیل از شبکه‌های اجتماعی درخواست کرده است با تصویب قانونی در مورد قابل شنود کردن این شبکه‌ها مخالفت نکنند. در این قانون شرکتهایی مانند گوگل٬ مایکروسافت و یاهو ملزم می‌شوند درپشتی یا backdoor برای ارگانهای دولتی درنظر بگیرند. بدین ترتیب سازمانهای دولتی خواهند توانست به راحتی به اطلاعات موجود در این سایت‌ها دسترسی داشته باشند.

مقامات امنیتی اعلام کرده‌اند که استفاده از رسانه‌های اجتماعی بسیار بیشتر از استفاده از تلفن شده و در نتیجه کار مامورین را در شنود بسیار دشوار کرده است. FBI طرحی را آماده کرده است که به نظرش طرح کارآمدی است. در این طرح سرویس دهندگان VoIP ٬ چت و ایمیل باید کدهای خود را به گونه‌ای تغییر دهند که امکان شنود اطلاعات فراهم شود. در این قانون آمده است که اگر تعداد کاربران سرویس شما به تعداد مشخصی برسد باید اطلاعات آن قابل شنود باشد.

این قانون قرار است متمم قانونی باشد که به صورت مخفف CALEA خوانده می‌شود که فعلا تنها شرکتهای مخابراتی را شامل می‌شود.

در فوریه ۲۰۱۱ یکی از مقامات FBI به نام والری کاپرونی در کنگره اعلام کرد که با مسئله‌‌ای به نام Going dark روبرو هستند. این مسئله زمانی پیش می‌آید که با پیشرفت فن‌آوری دیگر FBI قادر نیست همچون گذشته از ابزارهای امنیتی و شنود خود استفاده کند. کاپرونی در آن هنگام از ایمیل٬ شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های به اشتراک گذاری فایل به عنوان سرویس‌هایی یاد کرد که برای FBI مشکل ایجاد کرده‌اند.

علاوه بر همه اینها FBI در تلاش است سرویس‌های چت ویدیویی و صوتی را نیز مشمول این قانون کند.

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده: مهدی نصرآبادی

فرستادن دیدگاه

تبلیغات

تبلیغات متنی

Social Media Icons Powered by Acurax Web Development Company